Vrijeme što se vratit neće

Asim Bajramović

Originalna
30.05.2026

O Pjesmi

Vrijeme što se vratit neće

U tuđini vrijeme prođe
odbrojeva život dane
al’ ponekad sve zastane
mladosti se sjetim rane.

I ovdje je nebo plavo
u beskraj se zvijezde roje
ali nejma sjaj ljepotu
kao iznad Bosne moje.

Možda pogled dušu vara
pa nebo je svugdje isto
iznad Bosne ili drugdje
k’o džennet je ono čisto.

Možda duša Bosne željna
pa očima privid daje
il’ je možda sve istina
ili ko zna - ko zna šta je?

Često puta u samoći
ljubavlju u beskraj vođen
k’o da gledam malo selo
trošnu kuću - gdje sam rođen.

Malo selo u brdima
a brda u oblak hrle
duša hoće - ruke traže
da ih dirnu, da zagrle.

Kuća mala na kraj sela
ćoškovi joj polumračni
nasred sobe lampa gori
al’ iz kuće sreća zrači.

K’o da gledam u ognjište
a kroz kuću oblak dima
dedo stari vatru loži
i priča nam priče svima.

Verige u polutami
njišu se dok vatra gori
čini mi se da zastanu
kada dedo progovori.

Priča dedo šta je bilo
pa na kremen duhan pali
prisjeća se prošlog vakta
kad je i on bio mali.

Iz drva bi babo doš’o
a večeru majka sprema
kuća srećom ispunjena
nigdje tuzi mjesta nejma.

Kraj ognjišta kotlić mlijeka
uzvarenog i pogača
od nje kuća sva miriše
tek skinuta ispod sača.

Pa siniju majka stavlja
svi oko nje guramo se
a majčine nježne ruke
svakom šolju mlijeka nose.

Razdragani svi sjedimo
u rukama parče somuna
nije mnogo al’ dovoljno
duša sita - sreće puna.

Večerasmo svi zajedno
dedo opet duhan pali
majka svakog priupita
- da li nekom nešto fali?

Babo zatim priču počne
pa se šali, pa se smije
a napolju mraz je steg’o
odmah iza ikindije.

Priča šta je danas bilo
onda k’o da na tren stane
trlja ruke preumorne
žuljevima naborane.


Noć ovlada sve se stiša
dedo traži ibrik vode
avdest uzme pa jaciju
pa jaciju klanjat ode.

A mi djeca skupimo se
jorgan trošan pun topline
zatim majka zađe svakom
kaže toplo - spavaj sine.

Bezbrižni su dani tekli
i gasili lijepe snove
ja i danas k’o da čujem
da me majka sinom zove.

A otišla majka davno
sudba duši nepoznata
ode babo sve se sruši
kao kula od karata.

Rasuše se djeca nekud
za životom - svako za se
a od kuće nekad tople
čak ni temelj ne pozna se.

Znam da niko tamo nejma
niti iko ikad svrati
al’u srcu želja živi
duša hoće da se vrati.

Da pogledam brda svoja
gdje mi osta rodna kuća
čini mi se još pogača
da miriše tamo vruća.

A glas majke čini mi se
odnekud me opet zove
uspomene srcu drage
talasaju moje snove.

Zato sevdah - pjesmu hoću
nek’ se čuje pjesma sjetna
neka vrati duši dane
kad biješe duša sretna.


Zato sevdah - pjesmu hoću
jer ostalo nije ništa,
i pogače miris vruće
tek skinute sa ognjišta.

Pa da zaspem u snovima
u snovima punim sreće
neka duša vječno sanja
vrijeme što se vratit neće.

Tekst Pjesme

Vrijeme što se vratit neće  

U tuđini vrijeme prođe 
odbrojeva život dane 
al’ ponekad sve zastane 
mladosti se sjetim rane. 
 
I ovdje je nebo plavo 
u beskraj se zvijezde roje 
ali nejma sjaj ljepotu 
kao iznad Bosne moje. 
 
Možda pogled dušu vara 
pa nebo je svugdje isto 
iznad Bosne ili drugdje 
k’o džennet je ono čisto. 
 
Možda duša Bosne željna 
pa očima privid daje 
il’ je možda sve istina 
ili ko zna - ko zna šta je? 
 
Često puta u samoći 
ljubavlju u beskraj vođen 
k’o da gledam malo selo 
trošnu kuću - gdje sam rođen. 

Malo selo u brdima 
a brda u oblak hrle
duša hoće - ruke traže 
da ih dirnu, da zagrle. 
 
Kuća mala na kraj sela 
ćoškovi joj polumračni 
nasred sobe lampa gori 
al’ iz kuće sreća zrači. 
 
K’o da gledam u ognjište 
a kroz kuću oblak dima 
dedo stari vatru loži 
i priča nam priče svima. 
 
Verige u polutami 
njišu se dok vatra gori 
čini mi se da zastanu 
kada dedo progovori. 
 
Priča dedo šta je bilo 
pa na kremen duhan pali 
prisjeća se prošlog vakta 
kad je i on bio mali. 
 
Iz drva bi babo doš’o 
a večeru majka sprema 
kuća srećom ispunjena 
nigdje tuzi mjesta nejma. 
 
Kraj ognjišta kotlić mlijeka 
uzvarenog i pogača 
od nje kuća sva miriše 
tek skinuta ispod sača. 
 
Pa siniju majka stavlja 
svi oko nje guramo se 
a majčine nježne ruke 
svakom šolju mlijeka nose. 
 
Razdragani svi sjedimo 
u rukama parče somuna 
nije mnogo al’ dovoljno 
duša sita - sreće puna. 
 
Večerasmo svi zajedno 
dedo opet duhan pali 
majka svakog priupita 
- da li nekom nešto fali? 
 
Babo zatim priču počne 
pa se šali, pa se smije 
a napolju mraz je steg’o 
odmah iza ikindije. 
 
Priča šta je danas bilo 
onda k’o da na tren stane 
trlja ruke preumorne 
žuljevima naborane. 

 
Noć ovlada sve se stiša 
dedo traži ibrik vode 
avdest uzme pa jaciju 
pa jaciju klanjat ode. 
 
A mi djeca skupimo se 
jorgan trošan pun topline 
zatim majka zađe svakom 
kaže toplo - spavaj sine. 
 
Bezbrižni su dani tekli 
i gasili lijepe snove 
ja i danas k’o da čujem 
da me majka sinom zove. 
 
A otišla majka davno 
sudba duši nepoznata 
ode babo sve se sruši 
kao kula od karata. 
 
Rasuše se djeca nekud 
za životom - svako za se 
a od kuće nekad tople 
čak ni temelj ne pozna se. 
 
Znam da niko tamo nejma 
niti iko ikad svrati 
al’u srcu želja živi 
duša hoće da se vrati. 
 
Da pogledam brda svoja 
gdje mi osta rodna kuća 
čini mi se još pogača 
da miriše tamo vruća. 
 
A glas majke čini mi se 
odnekud me opet zove 
uspomene srcu drage 
talasaju moje snove. 
 
Zato sevdah - pjesmu hoću 
nek’ se čuje pjesma sjetna 
neka vrati duši dane 
kad biješe duša sretna. 

 
Zato sevdah - pjesmu hoću 
jer ostalo nije ništa, 
i pogače miris vruće 
tek skinute sa ognjišta. 
 
Pa da zaspem u snovima 
u snovima punim sreće 
neka duša vječno sanja 
vrijeme što se vratit neće.

Podijeli